‹ Prev
Next ›
Genuine Joe Air Step Mat
Multipurpose - 36" Length x 24" Width x 0.375" Thickness - Rectangular - Vinyl Foam - Gray - 1 Each
Out of Stock
- Better resilience and higher durability than ordinary vinyl sponge mats
- Vinyl foam reduces fatigue and discomfort
- Easily customize by cutting to the size that suits your needs
- Perfect for workstations, customer service counters and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 00085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Line | Air Step |
| Product Name | Air Step Mat |
| Marketing Information | Anti-fatigue mat offers 3/8" thick, vinyl foam structure to provide support that reduces fatigue and discomfort. Ribbed surface increases safety. Beveled edge allows easy wheel movement on and off the mat. Mat is designed for indoor use in warehouses, factories and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 36" |
| Mat Thickness | 0.375" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Vinyl Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe Air Step Mat
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: CWNWSCT35BKOut of Stock
-
Product Code: DEFAF2436PUOut of Stock
-
Product Code: FLRFCA21624BK12 Stock Available
-
Product Code: FLRFCA22032BK5 Stock Available
-
Product Code: MLL44020335122 Stock Available
-
Product Code: MLL440203507 Stock Available
-
Product Code: MLL440305353 Stock Available