- Linen finish creates luxurious look and feel
- Die-cut slots allow easy inserting and removing of items
- Perfect for certificates, awards, menus, photos and more
- Designed for use with letter-size inserts (not included)
<
>
Geographics Classic Letter Recycled Presentation Cover
8 1/2" x 11" - Card Stock, Linen - Navy Blue - 25 / Box
Product Code: GEO49519
Product Unit: BX25
Out of Stock
Also Consider
-
Product Code: BOSEPS8HDGRY58 Stock Available
-
Product Code: BSN3295410122 Stock Available
-
Product Code: BSN65638978 Stock Available
-
Product Code: OEX85110920 Stock Available
-
Product Code: PAP1921221C67 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P192 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Manufacturer Part Number | 49519 |
| Manufacturer Website Address | http://www.geographics.com |
| Brand Name | Geographics |
| Product Line | Classic |
| Product Name | Classic Linen Certificate Covers |
| Marketing Information | Classic Linen Certificate Covers are gold foil-stamped on high-quality cardstock. They are made from premium, 80 lb. linen for long-lasting certificate protection. Slip the full-size (8-1/2" x 11") certificate into the die-cut slots to create an award. Regal, gold design creates that official look. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Presentation Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Product Material |
|
| Height | 9 3/4" |
| Width | 12 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
8 1/2" x 11" - Card Stock, Linen - Navy Blue - 25 / Box