‹ Prev
Next ›
Honeywell QuietSet Slim Mini Tower Fan
4 Speed - Variable Speed Control, Oscillating, Timer-off Function, Energy Efficient - 13" Height x 4.7" Width - Black
7 Stock Available
- Advanced QuietSet Control customizes sound and cooling power
- Easy-touch display ensures simple operation
- Auto-off timer turns off unit after 2 to 8 hours
- DC motor saves up to 50% energy vs. AC motors
- Slim profile fits perfectly in personal spaces
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kaz, Inc |
| Manufacturer Part Number | HTF210B |
| Manufacturer Website Address | http://www.kaz.com |
| Brand Name | Honeywell |
| Product Line | QuietSet |
| Product Model | HTF210B |
| Product Name | QuietSet Slim Mini Tower Fan |
| Marketing Information | The QuietSet Mini Tower Table Fan is a slim, compact fan that's perfect for cooling small areas of personal space. Advanced QuietSet Control allows you to personalize the sound and cooling power for comfort and convenience. Easy-touch display, and the two to eight hour auto-off timer have also been incorporated for increased ease of use. This table fan also carries the additional bonus of saving you up to 50 percent energy as opposed to AC motors. Its slim design makes it a natural addition for desktops, nightstands and other areas of personal space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Fan |
Technical Information
| Speed Settings | 4 |
| Cord Length | 6 ft |
| Features |
|
Power Description
| Power Consumption | 7 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13" |
| Width | 4.7" |
| Length | 4.7" |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Honeywell QuietSet Slim Mini Tower Fan
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN65450Out of Stock
-
Product Code: HEWT6M14AN206 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SWI7455013 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP71243 Stock Available
-
Product Code: VER9977060 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN65450Out of Stock
-
Product Code: HEWT6M14AN206 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: SWI7455013 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP71243 Stock Available
-
Product Code: VER9977060 Stock Available