‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar
Academic - Julian Dates - Monthly - 12 Month - August 2025 to July 2026 - 1 Month Single Page Layout - 22" x 17" Sheet Size - 2.38" x 1.88" Block - Desk Pad - Black/White - Paper - 17" Height x 22" Width - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- Enjoy guiltless coloring on recycled paper
- Lightly outlined, black/white designs to color at your leisure
- Convenient academic planning from August to July
- Full 12-month calendar on each monthly page for longer-term planning
- Also includes ample note space for important reminders
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 1875 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar |
| Marketing Information | Academic Black and White Doodle Monthly Desk Pad Calendar is the perfect desk pad for those who like to color. Color in the beautiful designs while you talk on the phone, waiting on hold or any free moment. Dated planning pages range 12 months from August to July for easy planning. One-page-per-month format features ruled blocks (2-3/8" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, ruled notes section, count of days/days remaining, holidays and full 12-month reference along the bottom. Strong black corners at the bottom and glued top keep pages in place and protected. Calendar pages are printed on recycled, FSC certified paper with soy inks. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Planner/Diary Type | Academic |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Sheet Width | 22" |
| Block Height | 2.38" |
| Block Width | 1.88" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | August |
| Start Year | 2025 |
| End Month | July |
| End Year | 2026 |
| Corner Color | Black |
| Placement | Desk Pad |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black/White |
| Product Material | Paper |
| Height | 17" |
| Width | 22" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN157874856 Stock Available
-
Product Code: BSN267406229 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221295 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: CNMPG24043 Stock Available
-
Product Code: GJO75627197 Stock Available
-
Product Code: SAN39109PP86 Stock Available
-
Product Code: WAU40411568 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN157874856 Stock Available
-
Product Code: BSN267406229 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221295 Stock Available
-
Product Code: BSN656383312 Stock Available
-
Product Code: CNMPG24043 Stock Available
-
Product Code: GJO75627197 Stock Available
-
Product Code: SAN39109PP86 Stock Available
-
Product Code: WAU40411568 Stock Available