‹ Prev
Next ›
House of Doolittle Ecotones Compact Calendar Desk Pads
Julian Dates - Monthly - 1 Year - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 22" x 17" Sheet Size - 2.88" x 2.13" Block - Desk Pad - Orchid - Paper, Leatherette - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- One-page-per-month format with faintly ruled daily blocks
- Ranges 12 months from January to December
- Count of days/days remaining and a full-year calendar reference across the bottom
- Page size: 22" x 17"; Block size: 3" x 2-1/4"; 100% post-consumer material; Orchid
- Made in the USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 12473 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Line | EcoTones |
| Product Name | Ecotones Compact Calendar Desk Pads |
| Marketing Information | Ecotones Desk Pad offers a year-round organization tool at your fingertips. One-page-per-month format ranges 12 months from January to December. Each month offers faintly ruled daily blocks (2-7/8" x 2-1/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, holidays, count of days/days remaining, and a full-year calendar reference across the bottom. Nonrefillable desk pad has four reinforced, leatherette corners to secure the planning pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Sheet Width | 22" |
| Block Height | 2.88" |
| Block Width | 2.13" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Time Period | 1 Year |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Refillable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Orchid |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle Ecotones Compact Calendar Desk Pads
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: DXEFH2072885 Stock Available
-
Product Code: FALDPSXL5 Stock Available
-
Product Code: GJO261002030 Stock Available
-
Product Code: GJO996691344 Stock Available
-
Product Code: GPC16620312 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW319 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SPZEC8511921646 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXEFH2072885 Stock Available
-
Product Code: FALDPSXL5 Stock Available
-
Product Code: GJO261002030 Stock Available
-
Product Code: GJO996691344 Stock Available
-
Product Code: GPC16620312 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW319 Stock Available
-
Product Code: SAMS77247187 Stock Available
-
Product Code: SPZEC8511921646 Stock Available