‹ Prev
Next ›
HP 48A (CF248A) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
1000 Pages
39 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Pro M15w
- Also works in LaserJet Pro MFP M28
- Impressive, consistent results
- No nonsense replacement
- Easy to recycle and save resources through HP Planet Partners
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF248A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 48A (CF248A) |
| Product Name | 48A (CF248A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge prints reliably in your HP LaserJet Pro M15w and LaserJet Pro MFP M28w. You'll get standout prints, dependable performance and brand authentication so you know you have genuine HP. Print professional-quality documents, using HP toner that produces crisp black text and graphics. Avoid frustrating reprints, wasted supplies and service calls. Count on consistent results - from page to page and cartridge to cartridge. Innovative, anti-fraud technology helps ensure that you're getting authentic HP quality. Get back to business quickly. This Original HP toner cartridge is easy to install. It yields approximately 1,000 standard pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 48A (CF248A) Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVT7534468 Stock Available
-
Product Code: BSN117962 Stock Available
-
Product Code: DIX1380613968 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280XD27 Stock Available
-
Product Code: NES351106143 Stock Available
-
Product Code: TOP126083 Stock Available
-
Product Code: UBC3395248 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVT7534468 Stock Available
-
Product Code: BSN117962 Stock Available
-
Product Code: DIX1380613968 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280XD27 Stock Available
-
Product Code: NES351106143 Stock Available
-
Product Code: TOP126083 Stock Available
-
Product Code: UBC3395248 Stock Available