‹ Prev
Next ›
IRIS Stackable Storage Box Drawer
External Dimensions: 19.6" Length x 15.7" Width x 9" Height - 15 lb - 7.72 gal - Stackable - Plastic - Clear, White - For Clothes, Craft Supplies, Towel - 3 / Carton
11 Stock Available
- Ultra-clear front panel helps you quickly locate your supplies
- Smooth-glide drawer provides easy access to interior
- Stackable design lets you create customized storage
- Perfect for storing accessories, crafts and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 129771 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | IRIS |
| Product Model | BC-500M |
| Product Name | Stackable Storage Box Drawer |
| Marketing Information | Create storage where you need it most with this medium box drawer. Ultra-clear front panel lets you see inside at a glance to quickly find what you need. Sturdy, smooth-glide drawer pulls open with ease for effortless access. Designed to stack securely with Iris shallow, medium and deep boxes (sold separately), you can fit multiple units together to build customized storage any way you want it. Stacking drawer is perfect for organizing clothes, crafts, towels and more. |
| Packaged Quantity | 3 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Drawer |
| Volume Capacity | 7.72 gal |
| Weight Capacity | 15 lb |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 9" |
| Width | 15.7" |
| Length | 19.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
IRIS Stackable Storage Box Drawer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.