‹ Prev
Next ›
Kensington 22801Wrist Pillow
1" Height x 3.50" Width - Black - 1 Each
44 Stock Available
- Pillow foam for soft, durable support
- Nonskid base keeps wrist rest firmly in place
- Rest provides comfortable support that's wide enough for any keyboard and numeric pad
- Wide support works with all keyboard widths and styles
- Large surface eliminates pressure points to improve comfort
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 22801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | 22801 |
| Product Name | 22801Wrist Pillow |
| Marketing Information |
The wide wrist pillow delivers keyboard comfort all day, every day. The super soft gel conforms to wrist without pressure points or restricted motion. Its extra width supports wrists in optimal, neutral position across the entire platform -- letter keys and numeric pad -- regardless of size or shape of keyboard. Rigid non-skid base keeps wrist rest firmly in place. Uses semi-solid gel that will not cause messy, potentially damaging, leaks if punctured. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Width | 3.50" |
| Length | 19.25" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
Description
Kensington 22801Wrist Pillow
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: CCS45162Out of Stock
-
Product Code: CCS5515179 Stock Available
-
Product Code: ITA300045144 Stock Available
-
Product Code: ITA30015640 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: KMW5782246 Stock Available
-
Product Code: OEX36564212 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656392753 Stock Available
-
Product Code: CCS45162Out of Stock
-
Product Code: CCS5515179 Stock Available
-
Product Code: ITA300045144 Stock Available
-
Product Code: ITA30015640 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: KMW5782246 Stock Available
-
Product Code: OEX36564212 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available