‹ Prev
Next ›
Kensington SmartFit Solemate Plus Foot Rest
3.50" to 5" Adjustable Height - 30° Tilt - Black - 1 Each - TAA Compliant
26 Stock Available
- SmartFit system adjusts to meet your optimal settings for enhanced comfort
- Ergonomic design helps you maintain stress-reducing posture while sitting
- Easy-to-use foot pedal lets you make quick adjustments without getting up
- Nonskid surface provides extra stability for feet to prevent slipping
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 52789 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | SmartFit Solemate Plus |
| Product Name | SmartFit Solemate Plus Foot Rest |
| Marketing Information | Solemate footrest keeps you working in better comfort throughout the day by helping you maintain a better, stress-reducing posture while sitting. SmartFit system allows you to dial in your optimal setting with adjustable height and tilt options that you can match to your personal comfort color using the included hand chart. Easy-to-use foot pedal requires just a simple push of your foot to make quick adjustments without having to get out of your chair and interrupt your productivity. Nonskid surface is covered in black rubber to provide extra stability for your feet so you don't need to worry about them slipping. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Footrest |
Product Information
| Minimum Adjustable Height | 3.50" |
| Maximum Adjustable Height | 5" |
| Tilt Angle | 30° |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5" |
| Width | 14" |
| Length | 23" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Kensington SmartFit Solemate Plus Foot Rest
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BRTM231173 Stock Available
-
Product Code: BRTPT90Out of Stock
-
Product Code: BSN045482327 Stock Available
-
Product Code: BSN24306596 Stock Available
-
Product Code: MMM65324RPVAD190 Stock Available
-
Product Code: NES59573757 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OXF8130043 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL4812133 Stock Available
-
Product Code: FEL80322012 Stock Available
-
Product Code: FEL80350015 Stock Available
-
Product Code: FEL806700112 Stock Available
-
Product Code: KMW561003 Stock Available
-
Product Code: KTKFR6006 Stock Available
-
Product Code: KTKFR915Out of Stock
-
Product Code: LLR6287038 Stock Available
-
Product Code: SAF2129BL1 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTM231173 Stock Available
-
Product Code: BRTPT90Out of Stock
-
Product Code: BSN045482327 Stock Available
-
Product Code: BSN24306596 Stock Available
-
Product Code: MMM65324RPVAD190 Stock Available
-
Product Code: NES59573757 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OXF8130043 Stock Available