‹ Prev
Next ›
Lorell Double-sided Magnetic Whiteboard Easel
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Surface - Rectangle - Floor Standing - Magnetic - 1 Each
5 Stock Available
- Double-sided design provides instant access to fresh board
- Magnetic surface allows convenient use with compatible accessories
- Wheeled base allows easy repositioning for optimal visibility
- Perfect for use during meetings, presentations and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 52568 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Double-sided Magnetic Whiteboard Easel |
| Marketing Information | Whiteboard easel features a double-sided design that revolves to provide a fresh board when needed. Magnetic surface allows you to simply attach notes or magnetic accessories to keep them within quick reach. Four casters allow easy transportation from room to room and quick repositioning to ensure it can be seen by everyone in the room. The 48" wide x 36" high whiteboard is perfect for meetings, presentations, brainstorming sessions and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Easel |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Thickness | 6" |
| Board Surface Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Floor Standing |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Double Sided | Yes |
| Features | Casters |
Physical Characteristics
| Width | 52" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
Lorell Double-sided Magnetic Whiteboard Easel
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ACM9001541 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQD12WE238 Stock Available
-
Product Code: BSN323761427 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414319 Stock Available
-
Product Code: BSN656504827 Stock Available
-
Product Code: PIL31021351 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM9001541 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQD12WE238 Stock Available
-
Product Code: BSN323761427 Stock Available
-
Product Code: BSN3295414319 Stock Available
-
Product Code: BSN656504827 Stock Available
-
Product Code: PIL31021351 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock