‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Double-Pedestal Desk
Rectangle Top - 60" Table Top Width x 30" Table Top Depth x 1.12" Table Top Thickness - 29.50" Height - Office, File - Assembly Required - Oak, Oak Laminate, Putty - Steel - 1 Each
Out of Stock
- Professional desk solution for business, government and educational offices
- Durable, high-performance steel construction stands up to rigorous use
- Oak laminate is scratch-resistant, stain-resistant and water-resistant
- Steel and laminate allow easy cleaning
- Reinforced, double-frame inner structure keeps desk sturdy for years of use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60926 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Fortress |
| Product Name | Fortress Series Double-Pedestal Desk |
| Marketing Information | Double-pedestal desk is part of the Lorell Fortress Series, a practical and professional desk solution ideal for business, government and educational offices. Durable, high-performance steel construction stands up to rigorous daily use. The 1-1/8" thick top with square edges features an Oak laminate surface that is scratch-resistant, stain-resistant and water-resistant. Design also features a 3/4-height modesty panel and box/file pedestal on both sides. Drawers lock and offer full-extension, ball-bearing slides and full-width, integrated drawer pulls. File drawers accommodate letter-size files. Central-locking center drawer features a core-removable lock. Two grommets offer easy cord management. Reinforced, double-frame inner structure keeps desk solid and sturdy for years of use. Steel desk in a putty color meets or exceeds ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pedestal Desk |
Product Information
| Table Top Width | 60" |
| Table Top Depth | 30" |
| Table Top Thickness | 1.12" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Square |
| Number of Pedestals | 2 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Color/Finish |
|
| Product Material | Steel |
| Height | 29.50" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post-consumer-waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Lorell Fortress Series Double-Pedestal Desk
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.