‹ Prev
Next ›
Lorell LED Display Mobile Radiator Heater
Electric - 600 W to 1500 W - 3 x Heat Settings - 150 Sq. ft. Coverage Area - 1500 W - Black
Out of Stock
- 3 heat settings: 600, 900 and 1500 watts
- Thermostat display with temperatures in red
- Safety thermal shutoff
- Tip-over protection for enhanced safety
- Heavy-duty casters for smooth repositioning
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 33568 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | LED Display Mobile Radiator Heater |
| Marketing Information | Mobile radiator heater features three heat settings (600, 900 and 1500 watts) and a 40-degree to 95-degree range in red on the LED display so you can tell exactly what the temperature is even in the dark. Coverage area is up to 150 square feet. With tip-over safety protection, the heater will automatically turn off if it is knocked over. Design also features safety thermal shutoff and heavy-duty casters for easy relocation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Radiative Heater |
Technical Information
| Number of Heat Settings | 3 |
| Minimum Heat Power | 600 W |
| Maximum Heat Power | 1500 W |
| Fuel Type | Electric |
| Area Coverage | 150 Sq. ft. |
| Display Screen Type | LED |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 1500 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Lorell LED Display Mobile Radiator Heater
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE08886365 Stock Available
-
Product Code: BICGSF11BE1036 Stock Available
-
Product Code: BSN157483977 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A468 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A181 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE08886365 Stock Available
-
Product Code: BICGSF11BE1036 Stock Available
-
Product Code: BSN157483977 Stock Available
-
Product Code: KCC2127121863 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A468 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A181 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock