‹ Prev
Next ›
Lorell Tripod Base Coat Rack
4 Hooks - 4 Pegs - 63.4" Height x 19" Width - for Coat, Jacket, Hat, Scarf - Metal - Silver - Powder Coated - 1 Each
50 Stock Available
- 2 levels for coats and accessories
- Hooks and pegs in every direction for stability
- Powder-coat finish for durability
- Metal frame to withstand frequent use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02587 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Tripod Base Coat Rack |
| Marketing Information | Metal coat rack offers a stylish design and tripod base for stability. Hang coats and jackets on the four coat pegs that surround the top to evenly distribute weight. The four hooks below are perfect for accessories, such as hats and scarves. Metal features a powder-coat finish for durability. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tree Hook Stand |
Product Information
| Total Number of Hooks | 4 |
| Total Number of Pegs | 4 |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Height | 63.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 20" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Lorell Tripod Base Coat Rack
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE24063143 Stock Available
-
Product Code: BRTTN630102 Stock Available
-
Product Code: BSN65637770 Stock Available
-
Product Code: ITD10204259 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES490 Stock Available
-
Product Code: NES791291544 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR363 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE24063143 Stock Available
-
Product Code: BRTTN630102 Stock Available
-
Product Code: BSN65637770 Stock Available
-
Product Code: ITD10204259 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES490 Stock Available
-
Product Code: NES791291544 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PFX42CR363 Stock Available