‹ Prev
Next ›
MasterVision Magnetic Glass Dry Erase Board
48" (4 ft) Width x 72" (6 ft) Height - White Glass Surface - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - 1 Each
Out of Stock
- Tempered glass surface never ghosts for lasting clarity
- Magnetic backing allows use with magnetic accessories
- Ultra-modern style offers professional look for any room
- Passthrough mounting system can be displayed vertically or horizontally
- Perfect for use in offices, training environments, meeting rooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bi-silque S.A |
| Manufacturer Part Number | GL120107 |
| Manufacturer Website Address | http://www.bisilque.com |
| Brand Name | MasterVision |
| Product Name | Magnetic Glass Dry Erase Board |
| Marketing Information | Dry-erase board features a tempered glass surface that never ghosts, cleans easily and is great for extensive use. Magnetic design provides a damage-free way to display items with high-intensity magnets or secure compatible accessories (each sold separately). Ultra-modern style with square corners provides a professional look for any room. Passthrough mounting system makes installation easy to quickly display this board in any convenient location vertically or horizontally. Glass surface can be used with wet-erase and dry-erase markers. Dry-erase board is perfect for offices, training environments, meeting rooms and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wet Erase Board |
Product Information
| Board Height | 72" (6 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Thickness | 0.25" |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Portugal |
Description
MasterVision Magnetic Glass Dry Erase Board
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.