‹ Prev
Next ›
Morcon Valay Premium TAD Hardwound Roll Paper Towels
1 Ply - 10" Width x 700 ft Length - 8" Roll Diameter - 2" Core - White - Paper - 6 / Carton
5 Stock Available
Non-Returnable
- Superior absorbency and excellent dispensing strength to minimize waste and cut down on costs
- High quality, soft and pliable
- Use for drying hands and general-purpose cleaning
- Works well in foodservice, commercial and healthcare industries
- Compatible with Morcon VT1010 Valay 10" Towel Dispenser and most other universal 10" dispensers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Morcon |
| Manufacturer Part Number | VT8010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.morcontissue.com |
| Brand Name | Morcon |
| Product Line | Valay |
| Product Name | Valay Premium TAD Hardwound Roll Paper Towels |
| Marketing Information |
The Valay Premium TAD Hardwound Roll Paper Towel boasts excellent dispensing strength and superior absorbency to minimize waste and cut down on costs. The soft, pliable TAD sheets create a high-quality product ideal for both general-purpose cleaning and drying hands. This hardwound towel is great for the foodservice, commercial and healthcare industries. Towels are compatible with the VT1010 Hardwound Towel Dispenser, and most other universal 10" dispensers. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Style | Hardwound Roll |
| Full Size | 10" x 700 ft |
| Number of Ply | 1 |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Core Diameter | 2" |
| Compatible Dispenser Type | Universal |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser |
Morcon - VT1010 Hardwound Towel Dispenser |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Morcon Valay Premium TAD Hardwound Roll Paper Towels
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.