‹ Prev
Next ›
Neenah Bright White Cardstock
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 Pack
194 Stock Available
- Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, greeting cards, everyday printing and more
- Clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free to last longer
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 91901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Neenah |
| Product Name | Bright White Cardstock |
| Marketing Information | Bright White Cardstock is clean, crisp, fresh and smooth for superb results every time. Ideal for announcements, invitations, menus, brochures, pamphlets, copy projects, art projects, greeting cards, everyday printing and more. Acid-free, lignin-free cardstock offers a 65 lb. weight. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card Stock |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Bright White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 2.44 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Neenah Bright White Cardstock
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ACM13529194 Stock Available
-
Product Code: BSN365911798 Stock Available
-
Product Code: JOJ82951640 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: PAC101186161 Stock Available
-
Product Code: PAC103022367 Stock Available
-
Product Code: PAC10302560 Stock Available
-
Product Code: PAC103058540 Stock Available
-
Product Code: PIL310202218 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM13529194 Stock Available
-
Product Code: BSN365911798 Stock Available
-
Product Code: JOJ82951640 Stock Available
-
Product Code: OEX851101213 Stock Available
-
Product Code: PAC101186161 Stock Available
-
Product Code: PAC103022367 Stock Available
-
Product Code: PAC10302560 Stock Available
-
Product Code: PAC103058540 Stock Available
-
Product Code: PIL310202218 Stock Available