‹ Prev
Next ›
Officemate 2200 Series Incline Sorter, 6 Compartments, Black
6 Compartment(s) - 6.4" Height x 7.5" Width x 7.5" Depth, Desktop - Black - Plastic - 1 Each
13 Stock Available
- Stylish and functional; works in any office environment
- 6 slots for filing, including two deeper pockets for files
- Features a clip holder in front, a polished surface and smooth, rounded lines; Made from heavyweight plastic
- Overall dimensions: 7-1/2"W x 7-1/2"D x 6-3/8"H
- Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 22222 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Series | 2200 |
| Product Name | 2200 Series Incline Sorter |
| Marketing Information | Stylish, functional, incline sorter blends into any office space with its simplistic design. 2200 Series Incline Sorter has six graduated slots for filing, including two deeper slots for files. Front holder stores paper clips, pushpins and other small items. Heavyweight, plastic construction features a polished surface and smooth, rounded lines to add a sleek, functional sorter to your work space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Compartments | 6 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | File Organization |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 6.37" |
| Width | 7.50" |
| Depth | 7.50" |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate 2200 Series Incline Sorter, 6 Compartments, Black
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTM231145 Stock Available
-
Product Code: BSN11876422 Stock Available
-
Product Code: BSN3311831 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055110 Stock Available
-
Product Code: BSN6288432 Stock Available
-
Product Code: BTC0045073 Stock Available
-
Product Code: ITA386483209 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTM231145 Stock Available
-
Product Code: BSN11876422 Stock Available
-
Product Code: BSN3311831 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055110 Stock Available
-
Product Code: BSN6288432 Stock Available
-
Product Code: BTC0045073 Stock Available
-
Product Code: ITA386483209 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available