- Great for school and work site applications
- Solid, aluminum construction for durability
- Low-profile clip securely holds letter-size paper
- Built-in, retractable, key hanging hole for easy storage
<
>
Officemate Aluminum Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Aluminum - Silver - 1 Each
Product Code: OIC83211
Product Unit: Each
86 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN045482484 Stock Available
-
Product Code: BSN53366898 Stock Available
-
Product Code: DYM2112552151 Stock Available
-
Product Code: EPI1670X133 Stock Available
-
48" Length x 36" Width x 0.133" Thickness - Lip Size 10" Length x 19" Width - Vinyl - Clear - 1 EachProduct Code: LLR2575710 Stock Available
-
Product Code: PIL310202505 Stock Available
-
Product Code: SAN13601A885 Stock Available
-
Product Code: SAN25876PP351 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83211 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Marketing Information | Perfect for travel or onsite requirements, this clipboard features a solid construction that provides a smooth hard writing surface while firmly holding letter-size papers. Strong, low-profile metal clip has excellent holding power. Clipboard is made of durable aluminum. Built-in key hanging hole is retractable for easy storage or hanging. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Material | Metal |
| Board Material | Aluminum |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 12.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |