‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
1319 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10458 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221729 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN274 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN309 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: OIC990201005 Stock Available
-
Product Code: OIC99100107 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159416 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062459 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U0624106 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062486 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624252 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062448 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062444 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10458 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221729 Stock Available
-
Product Code: BSN656383414 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN274 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN309 Stock Available
-
Product Code: OEX851101244 Stock Available
-
Product Code: OIC990201005 Stock Available
-
Product Code: OIC99100107 Stock Available