‹ Prev
Next ›
Officemate Portable Clipboard Storage Case
Storage for Stationary - Charcoal - 1 Each
22 Stock Available
- Heavy-duty, portable clipboard case can be used as a briefcase
- Built-in filing pockets are perfect for CDs, business cards and papers
- Three separate compartments can be used for pens and other small items (one is magnetic for clips)
- Includes Low-profile clip, ergonomic hand grips and paper storage area
- Dimensions: 11-3/4"W x 1-1/2"D x 14-1/2"H
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Portable Clipboard Storage Case |
| Marketing Information | Heavy-duty, portable clipboard case can be used as a briefcase. Built-in filing pockets are perfect for CDs, business cards and papers. Three separate compartments can be used for pens and other small items (one is magnetized to hold clips in place). Clipboard includes a low-profile clip, ergonomic hand grips and paper storage area. Unique hinge-and-clasp system assures many years of use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Clipboard |
Product Information
| Number of Compartments | 3 |
| Item Capacity | Stationary |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Charcoal |
| Height | 14.5" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 1.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Portable Clipboard Storage Case
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN17532627 Stock Available
-
Product Code: GJO261001944 Stock Available
-
Product Code: GJO5889739 Stock Available
-
Product Code: ITA30980813 Stock Available
-
Product Code: ITA36523802 Stock Available
-
Product Code: SAN80174A163 Stock Available
-
Product Code: SAU005522 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP60490 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN17532627 Stock Available
-
Product Code: GJO261001944 Stock Available
-
Product Code: GJO5889739 Stock Available
-
Product Code: ITA30980813 Stock Available
-
Product Code: ITA36523802 Stock Available
-
Product Code: SAN80174A163 Stock Available
-
Product Code: SAU005522 Stock Available
-
Product Code: TRPTLP60490 Stock Available