‹ Prev
Next ›
Officemate Side Load Letter Tray
2.75" Height x 13.18" Width x 9" Depth - Desktop - Stackable, Durable - Black - Plastic - 2 / Pack
4 Stock Available
- Designed to stack neatly without supports for desktop organization
- Ribbed bottom prevents paper from sticking
- Stacks with most other brands of desk trays
- 2/Pack; Overall dimensions: 13-1/8"W x 9"D x 2-3/4"H
- Made in USA
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21022 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Side Load Letter Tray |
| Marketing Information | Side-Loading Trays stack securely to form a convenient method of desktop organization. Durable, injection-molded plastic features a ribbed bottom to prevent papers from sticking. Each tray stacks with most other desk tray models. Built-in handles create an easy carrying experience. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Document Storage |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.75" |
| Width | 13.18" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate Side Load Letter Tray
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: MMMC38BK847 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: PFX4312653 Stock Available
-
Product Code: PGC118045295 Stock Available
-
Product Code: PIL310202058 Stock Available
-
Product Code: SAN391001307 Stock Available
-
Product Code: SAN815053137 Stock Available
-
Product Code: SPR252262270 Stock Available
-
Product Code: SWI44401350 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: MMMC38BK847 Stock Available
-
Product Code: OEX851101201 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: PFX4312653 Stock Available
-
Product Code: PGC118045295 Stock Available
-
Product Code: PIL310202058 Stock Available
-
Product Code: SAN391001307 Stock Available
-
Product Code: SAN815053137 Stock Available
-
Product Code: SPR252262270 Stock Available
-
Product Code: SWI44401350 Stock Available