‹ Prev
Next ›
Pacon 1/2" Ruled Composition Book
100 Sheets - 0.50" Ruled - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - Blue Cover - 1 Each
92 Stock Available
- Helps track students' handwriting progress
- Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for
- Inside front cover is printed with the alphabet
- 100 sheets; 200 pages
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2425 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | 1/2" Ruled Composition Book |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 1/2" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (1, 2 and 3) and Zaner Bloser (2 and 3) handwriting styles. The dotted midline and the skip space are 1/4". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Cover Color | Blue |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Pacon 1/2" Ruled Composition Book
Also Consider
-
Product Code: MEA09910172 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT13 Stock Available
-
Product Code: PAC2426307 Stock Available
-
Product Code: PAC2427101 Stock Available
-
Product Code: PAC2428352 Stock Available
-
Product Code: RED53010115 Stock Available
-
Product Code: RED5311032 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7393046 Stock Available
-
Product Code: MEA84003081 Stock Available
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13114CSOut of Stock
-
Product Code: ROA13115CSOut of Stock
-
Product Code: TOP1038521 Stock Available
-
Product Code: TOP1038621 Stock Available
-
Product Code: TOP1038818 Stock Available