- Lid protects contents when closed
- Flip-up handle stays out of way until needed
- Includes 3 hanging folders, tabs and blank white inserts
<
>
Pendaflex Portafile File Storage Box
External Dimensions: 14" Width x 11.1" Depth x 11" Height - Media Size Supported: Letter - Plastic - Black - For File - 1 Each
Product Code: PFX41742
Product Unit: Each
35 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AAG7094020Sold Out
-
Product Code: AAG760105Sold Out
-
Product Code: AAG769500511 Stock Available
-
Product Code: AAGSK70000Sold Out
-
Product Code: ACC72620383 Stock Available
-
Product Code: BSN016051854 Stock Available
-
Product Code: BSN099534810 Stock Available
-
Product Code: NES357751570 Stock Available
-
Product Code: OEX85110918 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 41742 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Portafile File Storage Box |
| Marketing Information | Transport important documents easily with Portable File Box. It gives you a complete, ready-to-use portable filing system with a durable built-in handle and secure latch closure. Flip-up handle stays out of way until needed. Lid protects contents when closed. This black file box contains three black Pendaflex Reinforced Hanging Folders with clear plastic tabs and inserts. Each file box holds up to 22 letter-size hanging folders. File box is made of durable, high-impact plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Handle | Yes |
| Application/Usage | File |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 11" |
| Width | 14" |
| Depth | 11.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
External Dimensions: 14" Width x 11.1" Depth x 11" Height - Media Size Supported: Letter - Plastic - Black - For File - 1 Each