‹ Prev
Next ›
Pentel Champ Mechanical Pencils
0.5 mm Black Lead - #2 - Refillable - Black Barrel - 1 Dozen
202 Stock Available
- Be a champ with this winning combination of comfort and control
- Extra-comfortable, extra-soft, latex-free grip for less writing fatigue
- Pre-loaded with Pentel Super Hi-Polymer HB lead
- Never needs sharpening
- Super-strong lead produces clear dark line
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pentel of America, Ltd |
| Manufacturer Part Number | AL15A |
| Manufacturer Website Address | http://www.pentel.com |
| Brand Name | Pentel |
| Product Line | Champ |
| Product Name | Champ Mechanical Pencils |
| Marketing Information |
Be a champ with this winning combination of comfort and affordability! |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Mechanical Pencil |
Product Information
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Color | Black |
| Lead Degree (Hardness) | #2 |
| Refillable | Yes |
| Barrel Color | Black |
| Grip Type | Comfort |
| Grip Material | Rubber |
| Application/Usage | School |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 1" |
| Width | 2.8" |
| Length | 6" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Pentel Champ Mechanical Pencils
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE27178455 Stock Available
-
Product Code: BSN4356568 Stock Available
-
Product Code: BSN533661581 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911201 Stock Available
-
Product Code: ITA300045117 Stock Available
-
Product Code: ITA3620257 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C113 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock
Accessories
-
Product Code: PEN502H954 Stock Available
-
Product Code: PEN502HBX78 Stock Available
-
Product Code: PEN50B409 Stock Available
-
Product Code: PEN50BBX33 Stock Available
-
Product Code: PENC25HB133 Stock Available
-
Product Code: PENC505HB1674 Stock Available
-
Product Code: PENPDE1937 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C2491 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE27178455 Stock Available
-
Product Code: BSN4356568 Stock Available
-
Product Code: BSN533661581 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911201 Stock Available
-
Product Code: ITA300045117 Stock Available
-
Product Code: ITA3620257 Stock Available
-
Product Code: PENAL17C113 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAOut of Stock