‹ Prev
Next ›
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
56 Stock Available
- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Prang Construction Paper
Also Consider
-
Product Code: PAC103002225 Stock Available
-
Product Code: PAC103004447 Stock Available
-
Product Code: PAC103026598 Stock Available
-
Product Code: PAC10303128 Stock Available
-
Product Code: PAC103038146 Stock Available
-
Product Code: PAC103041113 Stock Available
-
Product Code: PAC10305163 Stock Available
-
Product Code: PAC10305787 Stock Available
-
Product Code: PAC103063202 Stock Available
-
Product Code: PAC103127527 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400190 Stock Available
-
Product Code: PAC10340154 Stock Available
-
Product Code: PAC103403190 Stock Available
-
Product Code: PAC103404105 Stock Available
-
Product Code: PAC103405105 Stock Available
-
Product Code: PAC6525351 Stock Available
-
Product Code: PACP10306561 Stock Available
-
Product Code: PACP103067109 Stock Available
-
Product Code: PACP10307459 Stock Available
-
Product Code: PACP668520 Stock Available