‹ Prev
Next ›
Premier Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers
20 Sheet Cutting Capacity - 1 Steel Blade - 18" Cutting Length - 5.5" Height x 20.3" Width x 26.6" Depth - Non-skid Rubber Feet, Heavy Duty, Locking Blade - Wood, Steel - Green - 1 Each
7 Stock Available
- Through-hardened steel blade
- Offers a permanent 1/2" alignment grid with Imperial and metric rulers for precise cuts
- Torsion spring prevents blade from accidentally falling during operation
- 20 Sheet capacity; cutting length: 18"
- Overall dimensions: 20-3/4" x 26-3/4" x 5"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Manufacturer Part Number | W18 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Brand Name | Premier |
| Product Name | Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers |
| Marketing Information | Paper trimmer features a through-hardened, self-sharpening steel blade that cuts up to 20 sheets at once. Heavy, 3/4" wood base offers a permanent 1/2" alignment grid with Imperial and metric rulers for precise cuts. Trimmer accurately cuts paper, matte board, cardboard, film, tissue and textiles. Patented, automatic blade latch locks with every cutting motion. Finger guard protects entire length of blade. Torsion spring prevents blade from accidentally falling during operation. Trimmer also has an ergonomic soft-grip handle and nonskid rubber feet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Trimmer |
Product Information
| Number of Blades | 1 |
| Blade Material | Steel |
| Sheet Cutting Capacity | 20 |
| Cutting Length | 18" |
| Cutting Style | Straight |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material |
|
| Height | 5.5" |
| Width | 20.3" |
| Depth | 26.6" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Limited lifetime warranty. |
Description
Premier Heavy-Duty Wood Series Paper Trimmers
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN656392678 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAC102960347 Stock Available
-
Product Code: PAC102961310 Stock Available
-
Product Code: PAC102993383 Stock Available
-
Product Code: PAC102994299 Stock Available
-
Product Code: PAC103002225 Stock Available
-
Product Code: PAC103004447 Stock Available
-
Product Code: PAC103012338 Stock Available
-
Product Code: PAC103013203 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN656392678 Stock Available
-
Product Code: OEX851101203 Stock Available
-
Product Code: PAC102960347 Stock Available
-
Product Code: PAC102961310 Stock Available
-
Product Code: PAC102993383 Stock Available
-
Product Code: PAC102994299 Stock Available
-
Product Code: PAC103002225 Stock Available
-
Product Code: PAC103004447 Stock Available
-
Product Code: PAC103012338 Stock Available
-
Product Code: PAC103013203 Stock Available