‹ Prev
Next ›
PURELL® Sanitizing Wipes
WhiteTub - 270/Tub - 1 Each
76 Stock Available
- Kills 99.99% of most common germs that may cause illness
- Removes light soils and dirt from hands
- Alcohol-free formulation
- Convenient for use whenever soap and water are not available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 911306 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Sanitizing Wipes |
| Marketing Information | Sanitizing wipes kill 99.99 percent of most common germs in as little as 15 seconds. Use this tub dispenser of PURELL Sanitizing Wipes with floor stands and wall brackets (none included) to create a positive and lasting impression with guests, customers and employees. Tested for surface compatibility, wipes do not harm vinyl, plastic, metal or rubber. Nonlinting, durable, textured wipe is convenient for use whenever soap and water are not available. Each wipe measures 6" x 6-3/4". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sanitizing Wipe |
Product Information
| Quantity Per Container | 270/Tub |
| Recommended Use | Germs Remover |
| Application/Usage | Hand |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 6.8" |
| Width | 6" |
| Length | 5.1" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
PURELL® Sanitizing Wipes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GJO22700422 Stock Available
-
Product Code: GPC1988001361 Stock Available
-
Product Code: GPC210001896 Stock Available
-
Product Code: KCC21271CT3642 Stock Available
-
Product Code: MMM651U4111 Stock Available
-
Product Code: RCP402113CT16 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GOJ9111121657 Stock Available
-
Product Code: GOJ911112CT137 Stock Available
-
Product Code: GOJ911306CT12 Stock Available
-
Product Code: GOJ91180217 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR653 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMRCT108 Stock Available
-
Product Code: GOJ9371121371 Stock Available
-
Product Code: GOJ937112CT112 Stock Available
-
Product Code: ITW90985CTOut of Stock
-
Product Code: TXL422240 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: GJO22700422 Stock Available
-
Product Code: GPC1988001361 Stock Available
-
Product Code: GPC210001896 Stock Available
-
Product Code: KCC21271CT3642 Stock Available
-
Product Code: MMM651U4111 Stock Available
-
Product Code: RCP402113CT16 Stock Available
-
Product Code: SEL91145126 Stock Available