- 6" x 9" size perfect for holding folded documents or smaller items; great for mailing and organizing home and office environments
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal; peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
- Made from heavyweight, 28 lb. white wove stock to give contents extra protection during mailing, handling and storage
<
>
Quality Park 6 x 9 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure
Catalog - #1 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: QUA44182
Product Unit: BX1
80 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN267402266 Stock Available
-
Product Code: CLO36309174 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN440 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN235 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN180 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN240 Stock Available
-
Product Code: OEX85110944 Stock Available
-
Product Code: OEX94914993 Stock Available
-
Product Code: OEXNMP112032 Stock Available
-
Product Code: PAC101188220 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44182 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Envelopes with Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog envelopes feature a self-seal closure and are an excellent solution for mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. white wove stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 6" x 9" size is perfect for folded documents or smaller items. Redi-Strip closure saves time and produces a secure, permanent seal. Simply peel off the strip and press for a quick seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #1 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #1 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box