- 6" x 9" size to hold folded documents or smaller items; great for mailing and organizing in home and office environments
- Designed to give contents protection during mailing, handling and storage
- 28 lb. brown Kraft stock adds a professional touch to your personal and business mailing
- Fully gummed flaps for a secure seal that keeps contents contained
<
>
Quality Park 6 x 9 Catalog Envelopes
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 500 / Box
Product Code: QUA40765
Product Unit: BX1
15 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE24000621 Stock Available
-
Product Code: BSN24305171 Stock Available
-
Product Code: BSN366128420 Stock Available
-
Product Code: BSN366131279 Stock Available
-
Product Code: DYM30251878 Stock Available
-
Product Code: MMM62003412962213 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK854 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152336 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152789 Stock Available
-
Product Code: TOM686201043 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 40765 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Envelopes |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog envelopes feature a gummed flap and heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for home or office mailing, storing and organizing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. Envelopes are perfect for folded or smaller documents. Fully gummed flap provides a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 500 / Box