- 9" x 12" size perfect for large or heavy inserts
- Made from 28 lb. Kraft paper for sturdy reliability; opaque for enhanced privacy and durability
- Heavily gummed to provide a secure seal that keeps contents contained; center seam holds up to heavy items and wear and tear
- Cost-efficient way to send flat manuscripts, homeschool assignments, brochures, booklets, sales literature or photos
- Ideal for work, home office or homeschool
<
>
Quality Park 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA41467
Product Unit: BX1
117 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418365 Stock Available
-
Product Code: BSN16501981 Stock Available
-
Product Code: BSN20855710 Stock Available
-
Product Code: BSN25347284 Stock Available
-
Product Code: BSN37501794 Stock Available
-
Product Code: BSN37502405 Stock Available
-
Product Code: OEX85110909 Stock Available
-
Product Code: RAC8215998 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 41467 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9 x 12 Heavyweight Catalog Mailing Envelopes |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog mailing envelopes are perfect for shipping, storing and organizing. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling at home, in the office or on the mail route. Classic, open-end envelopes store letter-size papers and photographs without folding or larger, folded items. 9" x 12" size is perfect for workbooks, manuscripts, booklets, sales literature, certificates, contracts or other large or heavy enclosures. Wide, heavily gummed commercial flap seals tight with moisture to keep bulky inserts secure. Center seam adds strength for heavy contents. Store your gummed catalog envelopes in a cool, dry place for impressive longevity. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box