‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 11 Brown Kraft Business Envelopes
Business - #11 - 4 1/2" Width x 10 3/8" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 500 / Box
18 Stock Available
- Heavyweight, 28 lb. Kraft material that is strong and opaque for confidentiality
- Brown Kraft stock stands out against traditional white envelopes
- Fully gummed flaps for a secure seal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 11362 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 11 Brown Kraft Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 11 business envelopes are perfect for mailings that require strength and confidentiality. Oversized, durable envelopes are made of heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock that is strong and opaque, keeping your contents confidential. Brown stock stands out against white envelopes to get your recipient's attention. Fully gummed flap provides a secure seal. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #11 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 10 3/8" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Side Seam |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Quality Park No. 11 Brown Kraft Business Envelopes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN11875157 Stock Available
-
Product Code: BSN11876418 Stock Available
-
Product Code: BSN25347265 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: CLI4691272 Stock Available
-
Product Code: CLO015946368 Stock Available
-
Product Code: KEB3113223 Stock Available
-
Product Code: QUA46071362 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN11875157 Stock Available
-
Product Code: BSN11876418 Stock Available
-
Product Code: BSN25347265 Stock Available
-
Product Code: BSN3655055083 Stock Available
-
Product Code: CLI4691272 Stock Available
-
Product Code: CLO015946368 Stock Available
-
Product Code: KEB3113223 Stock Available
-
Product Code: QUA46071362 Stock Available