‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 7 Coin and Small Parts Envelopes with Gummed Flap
Coin - #7 - 3 1/2" Width x 6 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 500 / Box
47 Stock Available
- Multifunctional - perfect for coins, seeds, medication and any small parts in your home or office
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft paper to keep contents private; withstands normal wear and tear of everyday use
- Fully gummed flap to ensure envelope stays sealed and keeps contents secure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 50762 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 7 Coin and Small Parts Envelopes with Gummed Flap |
| Marketing Information | No. 7 Coin and Small Parts Envelopes are perfect for home or office use to store small items. 3-1/2" x 6-1/2" size is ideal for coins, seeds, medications and small parts. Envelopes are made of heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock to ensure contents stay secure during storage or handling. Fully gummed flap provides a strong seal when full containment is needed. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Coin |
| Mailer/Envelope Classification | #7 |
| Mailer/Envelope Width | 3 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
| Weight (Approximate) | 4.80 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park No. 7 Coin and Small Parts Envelopes with Gummed Flap
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN04424Out of Stock
-
Product Code: BSN0442665 Stock Available
-
Product Code: QUA11134280 Stock Available
-
Product Code: QUA3775553 Stock Available
-
Product Code: QUA3778718 Stock Available
-
Product Code: QUA37790Out of Stock
-
Product Code: QUA377977 Stock Available
-
Product Code: QUA5441630 Stock Available