‹ Prev
Next ›
QuickFit Clear-View Binder, 3-Ring Binder, Round Ring, 1.5 Inch, White
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 3 x 1.50" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: Internal - Polypropylene - White - Yes - Easy Insert Spine, Clear Overlay - 1 Each
116 Stock Available
- Whether you're heading to college, stocking up on office supplies or needing homeschooling organization, a good customizable binder is essential to organize all your important documents
- Unique, clear overlay design allows you to use a single sheet of paper to design a custom leaf insert that wraps around the spine and the front cover for easy insertion and quick identification
- Store and easily identify important documents, notes and more in the clear, handy pockets on the inside of the front and back covers
- Davis Group is dedicated to providing premium-quality products; committed to environmentally friendly materials, each product is high-quality, accessible and environmentally conscious
Product Details
General Information
| Manufacturer | Davis Group of Companies Corp |
| Manufacturer Part Number | 871200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.davisgroup.net |
| Brand Name | QuickFit |
| Product Line | Clear View |
| Product Name | Clear-View Binder, 3-Ring Binder, Round Ring, 1.5 Inch, White |
| Marketing Information | Organize your home, school, or office with the QuickFit View Binder. This three-ring binder features a unique overlay design that allows you to use a single sheet of paper to design custom decorative leaf inserts that wrap around the spine to the front cover for faster identification. This sturdy binder also includes two interior pockets: one inside the front cover and one inside the back cover. The pockets give you extra room to store items that you don't want to punch holes in, like artwork, blueprints, or note cards, and the clear ink-resistant material lets you to see what's in each pocket. Each binder is made from PVC-free polypropylene material. No matter your needs, this binder will help you stay on top of every subject, deadline and project. Davis Group is a privately owned Canadian company dedicated to providing premium-quality products. Committed to environmentally friendly materials, and we craft each product to be high-quality, accessible, and environmentally conscious. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | New |
| Product Type | View Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 85% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
QuickFit Clear-View Binder, 3-Ring Binder, Round Ring, 1.5 Inch, White
Also Consider
-
Product Code: AVE057112715 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP18134 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910937 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD744 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT264 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PIL310202026 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B952 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE057112715 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP18134 Stock Available
-
Product Code: BSN6564910937 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD744 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT264 Stock Available
-
Product Code: OEX851101175 Stock Available
-
Product Code: PIL310202026 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B952 Stock Available