Remington Heavy-Duty Storage Container
External Dimensions: 30" Length x 16" Width x 15.3" Height - 75 lb - 20.50 gal - Lid, Buckle Latch Closure - Heavy Duty - Stackable - Polypropylene, Metal, Plastic - Black, Green - For Clothes, Document, Food Storage, Hunting, Gear, Camping Equipment, Tool, Large Parts, Home, Garage - 1 Each
- WeatherPro® - Remington Heavy-Duty Storage Container has high quality heavy duty WeatherPro® seals in the lids to block out moisture and dust.
- LOCKABLE- Secure contents with padlock or zip tie
- BPA FREE PLASTIC - Great use for organizing the pantry by storing rice, flour, spices, seasonings, snacks, pasta, pet food, and etc.
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 296005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | Remington |
| Product Line | WeatherPro |
| Product Name | Heavy-Duty Storage Container |
| Marketing Information |
Remington Heavy-Duty 82-Quart WeatherPro Storage Container features high-quality WeatherPro seals in the lid to keep out moisture and dust. Two sturdy metal buckles secure the durable lid, making it ideal for storing clothes, documents, food, hunting gear, camping equipment, tools, truck items and other large belongings. Container is lockable with a padlock or zip tie (none included) for added security. Designed for efficient storage, grooves on the lid and body allow for stable stacking. Heavy-duty construction ensures safe handling and space-saving organization. Made from BPA-free polypropylene, it is suitable for pantry organization, including rice, flour, spices, snacks, pasta and pet food. It provides durable and reliable storage for all your items. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Container |
Product Information
| Case Style | Tote |
| Volume Capacity | 20.50 gal |
| Weight Capacity | 75 lb |
| Closure Type |
|
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material |
|
| Height | 15.3" |
| Width | 16" |
| Length | 30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Remington Heavy-Duty Storage Container
Also Consider
-
Product Code: EVEEN91979 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005151 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652188 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD182 Stock Available
-
Product Code: NES254852676 Stock Available
-
Product Code: OIC9991426 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152404 Stock Available
-
Product Code: PENBL407A72 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77BP2ABX12 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: EVEEN91979 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005151 Stock Available
-
Product Code: JDKK66652188 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122321 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD182 Stock Available
-
Product Code: NES254852676 Stock Available
-
Product Code: OIC9991426 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152404 Stock Available
-
Product Code: PENBL407A72 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77BP2ABX12 Stock Available