- Delivers long-lasting mopping
- Balanced blend for absorbency and strength
- Made of cotton and synthetic yarns
- Looped ends and yarn tailband for greater floor coverage
<
>
Rubbermaid Commercial 5" Headband Blend Wet Mop
Moisture Resistant, Looped Ends, Durable - Cotton, Synthetic Yarn - Blue - 1.25 lb - 6 / Carton
Product Code: RCPD25206BE
Product Unit: CT1
Out of Stock
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | D25206BE |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | 5" Headband Blend Wet Mop |
| Marketing Information | Super Stitch Blend Mop with 5" headband outperforms and outlasts premium cut-end mops two to one. Balanced blend of four-ply cotton and synthetic yarns provides high absorbency and strength. Synthetic mesh headband prohibits moisture-retention for longer product life. Looped ends and yarn tailband mop deliver greater floor coverage. The looped end provides the ultimate durability and like-new launderability. Mophead should be used with clamp-style handles (sold separately). |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Mop Head Refill |
Product Information
| Headband Size | 5" |
| Application/Usage | Floor |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Moisture Resistant, Looped Ends, Durable - Cotton, Synthetic Yarn - Blue - 1.25 lb - 6 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.