‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Green
12" Length x 12" Width - Reusable, Launderable, Bleach-safe - Green - 24 / Pack
42 Stock Available
Non-Returnable
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Green for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820578 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Green |
| Marketing Information |
Microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is green, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Package Type | Bulk |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Commercial |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Green
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO308243928 Stock Available
-
Product Code: CLO308252884 Stock Available
-
Product Code: CLO308272008 Stock Available
-
Product Code: GPC2922139 Stock Available
-
Product Code: RCPQ62000RD3 Stock Available
-
Product Code: TRK19281539 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT19 Stock Available