- Special order item - Allow 21 days for delivery
- Light-duty commercial use
- 99.9% removal of microbes
- Yellow for color-coding to specific tasks
- Durable for 100 launderings with bleach
<
>
Rubbermaid Commercial HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow
12" Length x 12" Width - Reusable, Bleach-safe, Chemical Resistant, Launderable - Yellow - 24 / Pack
Product Code: RCP1820580
Product Unit: PK24
32 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 1820580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | HYGEN r-40 Recycled Microfiber Cloths, 16"x16" , Yellow |
| Marketing Information |
Microfiber cloths deliver superior cleaning performance for light commercial use. They remove 99.9 percent of microbes. Quality microfiber withstands hundreds of launderings and 100 launderings with bleach. Bulk supply of reusable cloths makes sure you have plenty to clean for long period or large buildings. This cloth is yellow, and cloths are available in other colors to let you color-code them for specific uses. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Cloth |
| Cleaner Size | 12" Width x 12" Length |
| Maximum Number of Launderings | 100 |
| Recommended Use | Microbe Remover |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Height | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
12" Length x 12" Width - Reusable, Bleach-safe, Chemical Resistant, Launderable - Yellow - 24 / Pack
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AMR1001541CTOut of Stock
-
Product Code: CLO308247836 Stock Available
-
Product Code: CLO308251197 Stock Available
-
Product Code: CLO308271722 Stock Available
-
Product Code: TRK19281541 Stock Available
-
Product Code: TXLL36CT80 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN12CT118 Stock Available