‹ Prev
Next ›
Safco Over-the-Panel Coat Hook
2 Hooks - 8.5" Height x 1.5" Width - for Garment - Steel, Aluminum - 1 Each
2 Stock Available
- Saves space and reduces clutter
- Chrome steel hooks ideal for cubicle
- Ball tips prevent damage to garments
- Adjustable to fit over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick
- Each hook holds 10 lb.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 4167 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Over-the-Panel Coat Hook |
| Marketing Information | Save space and reduce clutter with this over-the-panel coat hook. The satin aluminum base with chrome steel hooks creates instant garment organization in cubicles. Double steel hook with ball tips prevents damage to garments. Adjustable coat hook is designed to slip over panels 1-1/2" to 3-3/4" thick. Each hook holds 10 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Total Number of Hooks | 2 |
| Application/Usage | Garment |
Physical Characteristics
| Product Material |
|
| Height | 8.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 4.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Safco Over-the-Panel Coat Hook
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M10 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M33 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK59 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G4 Stock Available
-
Product Code: HEWCE270A9 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411XOut of Stock
-
Product Code: OIC90078Out of Stock
-
Product Code: SWI3720174 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M10 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M33 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK59 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G4 Stock Available
-
Product Code: HEWCE270A9 Stock Available
-
Product Code: HEWCF411XOut of Stock
-
Product Code: OIC90078Out of Stock
-
Product Code: SWI3720174 Stock Available