‹ Prev
Next ›
Scotch Restickable Mounting Tabs
1" Length x 1" Width - Clear - Stain Resistant - For Artwork, Mount Picture/Poster - 18 / Pack
404 Stock Available
- Double-sided adhesive removes cleanly and can be reused again and again
- Ideal for photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, windows, and other flat surfaces
- Gently wash to reuse when product loses it stickiness
- Each 1" holds 1/4 lb., up to 1 lb. maximum
- 1" x 1" Tabs; 18/Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | R100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Restickable Mounting Tabs |
| Marketing Information | Scotch Reusable Tabs are designed for lightweight mounting. Removable adhesive allows you to reuse it again and again. Simply peel the liner on both sides. Audible snap indicates they are closed. Use these pre-cut squares of clear adhesive to mount photos, posters, artwork or papers on walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Photo-safe tabs remove cleanly and are UV-resistant and moisture-resistant. Tabs will not stain walls like some putties do. Each inch of product holds 2 lb. with an 8 lb. maximum. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 1" |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability | Stain Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Restickable Mounting Tabs
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST156 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BE454 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK503 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10347 Stock Available
-
Product Code: BRTTN850128 Stock Available
-
Product Code: GPC1824001141 Stock Available
-
Product Code: HEWCF281A77 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP267 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20069 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSMG361AST156 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BE454 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB11BK503 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10347 Stock Available
-
Product Code: BRTTN850128 Stock Available
-
Product Code: GPC1824001141 Stock Available
-
Product Code: HEWCF281A77 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSAUCP267 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: WBI1DK20069 Stock Available