‹ Prev
Next ›
Scotch Thermal Laminating Pouches
Sheet Size Supported: Letter 8.50" Width x 11" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 8.90" Width x 5 mil Thickness - for Sign, Schedule, Artwork, Certificate - Durable, Photo-safe, Thick - Clear - 100 / Pack
177 Stock Available
- Clear, professional finish
- Protect items from damage
- Photo-safe
- Thicker than standard pouches
- Use with 5 mil heat setting
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | TP5854-100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | Thermal Laminating Pouches |
| Marketing Information | Thick, durable, Scotch Thermal Laminating Pouches protect documents you handle frequently. These pouches are 5 mil and for use with Scotch thermal laminators. Pouches are clear to let important information show through. They are great for signs, schedules, certificates, children's artwork and more. Each punch laminates items up to 8-1/2" x 11". Actual pouch size is 8-9/10" x 11-1/2". |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Laminating Sheet Width | 8.90" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sealing Process | Hot-run |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Scotch Thermal Laminating Pouches
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK634 Stock Available
-
Product Code: HAM103119988 Stock Available
-
Product Code: HAM103192318 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413927 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661905 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625218 Stock Available
-
Product Code: NES351709489 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK634 Stock Available
-
Product Code: HAM103119988 Stock Available
-
Product Code: HAM103192318 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413927 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661905 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385625218 Stock Available
-
Product Code: NES351709489 Stock Available