‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponges
0.8" Height x 4.3" Width x 2.8" Depth - 9 / Pack - Cellulose - Blue
275 Stock Available
- Cleans tough messes fast without scratching
- Perfect for nonstick cookware
- Fits comfortably in the hand
- Conveniently reusable; dishwasher-safe for easy cleaning
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 5295 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Non-Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponge cleans tough messes fast without scratching. It is shaped to fit comfortably in the hand. Fast cleaning without scratching makes this sponge perfect for nonstick cookware. You can also use it to wipe and scrub glass cooktops, ceramic tile, countertops and bath. Sanitize sponge in the dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 9 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponges
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: CDC01710CT51 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300240 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD442 Stock Available
-
Product Code: GPC1988001365 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: KCC21271CT3733 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: CDC01710CT51 Stock Available
-
Product Code: DURPC1300240 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD442 Stock Available
-
Product Code: GPC1988001365 Stock Available
-
Product Code: KCC2127122421 Stock Available
-
Product Code: KCC21271CT3733 Stock Available
-
Product Code: OEX851101245 Stock Available