‹ Prev
Next ›
Sharpie Permanent Markers
Black Ink - 36 / Box
121 Stock Available
- Ultra-fine point offers extreme control for precise writing
- Versatile ink lays down on wide variety of surfaces
- Quick-drying formula resists fading for lasting impressions
- Intense color produces vivid results for intense visibility
- Perfect for use in classrooms, offices and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2082960 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | Permanent Markers |
| Marketing Information | Permanent marker features an ultra-fine point that offers endlessly versatile performance for countless uses in your classroom, office, home and more. Permanent ink is made to write on a wide variety of surfaces to help you make your point no matter what your task is. Quick-drying formula resists both water and fading for creations that endure. Plus, its intense color creates vivid results for excellent visibility. |
| Packaged Quantity | 36 / Box |
| Product Type | Permanent Marker |
Product Information
| Marker Point | Ultra Fine |
| Ink Color | Black |
| Retractable | No |
| Washable | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | AP |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Sharpie Permanent Markers
Also Consider
-
Product Code: BSN5215AST240 Stock Available
-
Product Code: BSN656474432 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PIL310202004 Stock Available
-
Product Code: SAN2018326A54 Stock Available
-
Product Code: SAN37175PP48 Stock Available
-
Product Code: SAN382011516 Stock Available
-
Product Code: STD3189Out of Stock
-
Product Code: SWI44401311 Stock Available
-
Product Code: TRPU360004SLIM11 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN5215AST240 Stock Available
-
Product Code: BSN656474432 Stock Available
-
Product Code: OEX851101165 Stock Available
-
Product Code: PIL310202004 Stock Available
-
Product Code: SAN2018326A54 Stock Available
-
Product Code: SAN37175PP48 Stock Available
-
Product Code: SAN382011516 Stock Available
-
Product Code: STD3189Out of Stock
-
Product Code: SWI44401311 Stock Available
-
Product Code: TRPU360004SLIM11 Stock Available