- Innovative - combining features of lock-back knife with utility knife
- Patented quick-change blade mechanism
- Convenient blade lock with one-handed, easy access
- Snap lock and sliding mechanism let you easily change standard-size blade
- 3-1/2" texture grip handle made of lightweight aluminum
<
>
Sheffield Great NeckLockback Utility Knife
0.7" Height x 4" Width x 8.9" Length - Locking Blade, Sturdy, Snap Closure, Lightweight, Pocket Clip - Aluminum - Blue - 1 Each
Product Code: GNS12113
Product Unit: Each
225 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM11BE1365 Stock Available
-
Product Code: BOS10189C163 Stock Available
-
Product Code: BSN016051859 Stock Available
-
Product Code: BSN656481779 Stock Available
-
Product Code: MACML010065 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK351 Stock Available
-
Product Code: PIL31021543 Stock Available
-
Product Code: SPR25226BD187 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Great Neck Saw Manufacturers, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12113 |
| Manufacturer Website Address | http://www.greatnecksaw.com |
| Brand Name | Sheffield |
| Product Name | Great NeckLockback Utility Knife |
| Marketing Information | This innovative, useful tool combines the best features of a lock back knife with a utility knife. Sturdy, aluminum handle features foldout blade housing for increased safety. Convenient blade lock can be opened quickly with just one hand for easy access. Snap lock and sliding mechanism allow you to easily change the standard-size blade. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Utility Knife |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 0.7" |
| Width | 4" |
| Length | 8.9" |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Manufacturer?s lifetime warranty. |
Description
0.7" Height x 4" Width x 8.9" Length - Locking Blade, Sturdy, Snap Closure, Lightweight, Pocket Clip - Aluminum - Blue - 1 Each