‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Gray - Reinforced - 10% Recycled - 100 / Box
14 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 17334 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, legal-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 1.36 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGG20000Sold Out
-
Product Code: ACC72610406 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143555 Stock Available
-
Product Code: BSN4210021 Stock Available
-
Product Code: KEB21167239 Stock Available
-
Product Code: OEX851101211 Stock Available
-
Product Code: OEX8511162 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: REARR15045157 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGG20000Sold Out
-
Product Code: ACC72610406 Stock Available
-
Product Code: BSN3655143555 Stock Available
-
Product Code: BSN4210021 Stock Available
-
Product Code: KEB21167239 Stock Available
-
Product Code: OEX851101211 Stock Available
-
Product Code: OEX8511162 Stock Available
-
Product Code: OEX8511463 Stock Available
-
Product Code: REARR15045157 Stock Available