‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Blue, Green, Red, Yellow - Reinforced Tab - 10% Recycled - 12 / Pack
Out of Stock
- Reinforced tabs for extra durability and longer life
- Use color for categorizing
- 12/PK
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11641 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | Brightly colored file folders feature 1/3-cut two-ply tabs in assorted positions for quick filing and file retrieval. Ideal for students, home offices or small businesses. Assortment includes each blue, green, red and yellow in each of the three tab positions. Folders are made of 11 point stock and scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced Tab |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Weight (Approximate) | 12.99 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1228Sold Out
-
Product Code: BICMP111119 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCGAP81AST258 Stock Available
-
Product Code: OEX851101221 Stock Available
-
Product Code: PENC25HB133 Stock Available
-
Product Code: PENC505HB1715 Stock Available
-
Product Code: PENPD275TLEBP11 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM1228Sold Out
-
Product Code: BICMP111119 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCGAP81AST258 Stock Available
-
Product Code: OEX851101221 Stock Available
-
Product Code: PENC25HB133 Stock Available
-
Product Code: PENC505HB1715 Stock Available
-
Product Code: PENPD275TLEBP11 Stock Available