‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Blue, Green, Orange, Yellow - Reinforced - 10% Recycled - 100 / Box
16 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- 20 of each color (red, yellow, blue, green and orange) per box
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 11993 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, letter-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Weight (Approximate) | 1.09 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Colored 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE47985371 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8250 Stock Available
-
Product Code: FEL5734101Out of Stock
-
Product Code: GJO304031818 Stock Available
-
Product Code: GJO3040495 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A43 Stock Available
-
Product Code: VER98525149 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE47985371 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK8250 Stock Available
-
Product Code: FEL5734101Out of Stock
-
Product Code: GJO304031818 Stock Available
-
Product Code: GJO3040495 Stock Available
-
Product Code: PAP1951721A43 Stock Available
-
Product Code: VER98525149 Stock Available