- Favorite choice for medical or insurance files
- Brown - 1 of 10 distinctive colors
- Protected by clear laminate for durability
- Each label roll contains 250 labels
<
>
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
5 - x 1 1/2" Width x 1 1/2" Length - Brown - Laminated - 250 / Roll
Product Code: SMD67425
Product Unit: RL1
19 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICVCG11BK136 Stock Available
-
Product Code: DIX33904Out of Stock
-
Product Code: PIL31002903 Stock Available
-
Product Code: PIL31003253 Stock Available
-
Product Code: PIL3100471 Stock Available
-
Product Code: PIL31021727 Stock Available
-
Product Code: SMD6742086 Stock Available
-
Product Code: SMD6742174 Stock Available
-
Product Code: SMD67422Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67425 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | DCC Color-Coded Numeric Labels |
| Marketing Information | Self-adhesive, color-coded end tape labels are a favorite choice for medical and insurance files. Perfect for indicating primary filing numerals in straight numeric or terminal digit end tab systems. Labels follow industry standard with 10 colors to code numerals 0-9. Labels are protected by clear laminate and scored to provide wraparound color bar. Labels measure 1-1/2" wide x 1-1/2" high before folding. Easily pull out from included dispensing box. |
| Packaged Quantity | 250 / Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Print/Message | 5 |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.