‹ Prev
Next ›
Smead TUFF 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Standard Green - Heavy Duty, Tear Resistant - 10% Recycled - 20 / Box
Out of Stock
- 7 times stronger than the leading competitor's hanging folder
- Heavy-duty, oversized, Easy Slide Tab easily slides and secures into any position
- Easy Slide Tab is compatible with labels from most common label makers - simply slide label tape into tab
- Specially designed reinforced channel rods are 40% stronger to reduce paper tearing and rod bending
- Assortment: 5 each of blue, red and yellow
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64036 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | TUFF |
| Product Name | TUFF Hanging Folder with Easy Slide Tab |
| Marketing Information | TUFF Hanging Folders feature an Easy Slide Tab and sturdy construction. Specially designed reinforced rods are 40 percent stronger than in standard hanging folders to resist bending and paper tearing. Heavy-duty, oversized 1/3 cut tabs easily slide and secure into the position you choose. Folders are made of 11 point colored stock and include replaceable white tab inserts. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Height | 9 1/4" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 2.38 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead TUFF 1/3 Tab Cut Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE11124389 Stock Available
-
Product Code: AVE79803109 Stock Available
-
Product Code: BSN10966183 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221519 Stock Available
-
Product Code: CLI70025159 Stock Available
-
Product Code: HAM102541696 Stock Available
-
Product Code: HRS15680Out of Stock
-
Product Code: SMD643793 Stock Available
-
Product Code: SMD64626111 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11124389 Stock Available
-
Product Code: AVE79803109 Stock Available
-
Product Code: BSN10966183 Stock Available
-
Product Code: BSN3655221519 Stock Available
-
Product Code: CLI70025159 Stock Available
-
Product Code: HAM102541696 Stock Available
-
Product Code: HRS15680Out of Stock
-
Product Code: SMD643793 Stock Available
-
Product Code: SMD64626111 Stock Available