- Delivers residue-free erasing
- Removes graphite on paper and matte drafting film or OHP pen on overhead film
- Eraser waste twists itself up into long strands that can be easily removed
- Comes in a handy slide sleeve for convenient handling
- Individually cello wrapped and age-resistant
<
>
Staedtler Mars Mars Plastic White Eraser
White - Plastic - 0.9" Width x 0.5" Height x 0.9" Depth x 2.5" Length - 20 / Box - Latex-free, Non-smudge, Smear Resistant, Tear Resistant
Product Code: STD52650
Product Unit: Each
498 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE237 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK1532 Stock Available
-
Product Code: BSN267402242 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1021 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD517 Stock Available
-
Product Code: OEX9885145 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152366 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ48 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ102 Stock Available
-
Product Code: SAN192093298 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Staedtler Inc. |
| Manufacturer Part Number | 526 50 |
| Manufacturer Website Address | http://www.staedtler.com |
| Brand Name | Staedtler Mars |
| Product Name | Mars Plastic White Eraser |
| Marketing Information | Latex-free plastic eraser delivers practically residue-free erasing. Use for removing graphite on paper and matte drafting film or for OHP pen on overhead film. Formula offers significantly less crumbling. The eraser waste twists itself up into long strands that can be easily removed. Plastic material is phthalate-free and latex-free. Eraser comes in a handy slide sleeve for convenient handling. |
| Packaged Quantity | 20 / Box |
| Product Type | Manual Eraser |
Product Information
| Application/Usage | Lead Pencil |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.9" |
| Length | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
White - Plastic - 0.9" Width x 0.5" Height x 0.9" Depth x 2.5" Length - 20 / Box - Latex-free, Non-smudge, Smear Resistant, Tear Resistant
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: PAP70502571 Stock Available
-
Product Code: PAP705211266 Stock Available
-
Product Code: PENZE21TBP3MOut of Stock
-
Product Code: PENZE22A154 Stock Available
-
Product Code: PENZE22B216 Stock Available
-
Product Code: PENZE22C1572 Stock Available
-
Product Code: PENZEH10BP3K6440 Stock Available