- 4-PORT USB 3.0 HUB: Expand the connectivity of a USB-A laptop by adding 4x USB-A ports w/ individual port switches, using this USB 3.2/3.1 Gen 1 5Gbps bus powered hub; 4.5W shared w/downstream devices
- INDIVIDUAL PORT SWITCHES: Each USB-A port has an on/off push button (w/ LEDs) to disconnect power/data to devices; Save energy by turning off SSD/thumb drives, web cams, headsets, etc. when not in use
- MANAGE POWER & RESET DEVICES: Port switches enable you to direct power to selected peripherals, power on/off without physically unplugging the device which reduces wear and tear on the USB port
- COMPACT & PORTABLE: A lightweight bus powered USB 3.0 hub with black plastic housing, 9.8" (25 cm) attached USB-A host cable and small form factor [3.3in (85mm) x 1.4in (35mm) x 0.8in (1.9cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB Type-A laptop hub is OS independent & no drivers to install; supporting operating systems including Windows, macOS, Linux, Chrome OS and Android; USB 3.0/2.0 device compatible
<
>
StarTech.com 4-Port USB 3.0 Hub - 4x USB-A with Individual On/Off Switches
USB - External - 4 USB Port(s) - 4 USB 3.0 Port(s) - UASP Support - Linux, PC
Product Code: STCHB30A4AIB
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HB30A4AIB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4-Port USB 3.0 Hub - 4x USB-A with Individual On/Off Switches |
| Marketing Information | This portable USB 3.0 hub gives you an easy way to add four USB 3.0 Type-A ports to your laptop, with individual power switches to save power. The USB port expander plugs easily into your laptop's USB Type-A port. Plus, it's bus-powered for easy portability. Connect Your Current USB Devices Use your existing USB 3.0 devices such as flash drives, mouse, keyboard and external hard drives. The 4-port USB 3.0 hub expands your computer's USB Type-A port into four USB 3.0 (Type-A) ports, and it's backward compatible with your older USB 2.0 devices. (USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1.) Individual On/Off Switches Each port on the USB 3.0 hub has its own power switch so you can turn off devices when they're not in use. That means you can better manage power consumption for your USB devices, without having to physically disconnect the device or cable. Easy Portability With its compact, lightweight design, this hub is perfect for portable use. The versatile USB to USB hub is bus-powered, with no need for an external power adapter. You can travel lighter with fewer cables to carry with you. Plug and Play The 4-Port USB 3.0 hub installs automatically when you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds. HB30A4AIB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Hub |
Technical Information
| Host Interface | USB |
Media & Performance
| UASP Support | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.8" |
| Width | 1.4" |
| Length | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.50 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a4aib_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a4aib_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/hb30a4aib_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Also Consider
Accessories
-
Product Code: STCUSB31AC1MOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MLSOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3AU1MRSOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3AUB15CMSOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3CAB1MOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3CAUB1MOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3EXT6INBKOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3SAB1MRAOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3SEXT1MOut of Stock
-
Product Code: STCUSB3SEXT2MBKOut of Stock